Kátlovce na začiatku historického obdobia (11. – 13. storočie)
Pri veľkej väčšine dnešných obcí Slovenska, teda aj Kátloviec, sa nedá zistiť presný dátum ich vzniku. Preto pri písaní dejín obcí, ale aj miest, či pri oslave ich výročí sa spravidla nehovorí o vzniku, ale o prvej písomnej zmienke. Tá sa však, pochopiteľne, nekryje s dátumom ich vzniku. Pri skúmaní historického osídlenia Kátloviec v prvých storočiach uhorského štátu na základe písomných prameňov narážame však na značné ťažkosti. Listinné pramene o vlastníctve pôdy feudálov na území Slovenska v 11.a 12. storočí vo všeobecnosti chýbajú. Všetka pôda za čias vlády arpádovských panovníkov (r.1000 – 1301) patrila spolu s obyvateľstvom kráľovi a nebol dôvod sa o nej zmieňovať. Podstatne lepší obraz poskytujú pramene o majetkoch biskupstiev, kapitúl a kláštorov. V 11.-12. storočí chotár susednej Chtelnice patril do sústavy obranného pásma, zvaného konfínium, ktoré malo chrániť uhorský štát zo západnej strany. Toto pásmo zaberalo územie od rieky Moravy po riečku Dudváh na východe, vrátane južných malokarpatských svahov. Toto územie bolo často dejiskom vojnových konfliktov medzi českou, uhorskou i rakúskou krajinou. Preto Záhorie, oblasť medzi riekou Moravou a Malými Karpatami, bolo v 11.-12. storočí takmer ľudoprázdne, kým v slovanskom období nálezy dokazujú husté osídlenie. Riečka Dudváh s južnými svahmi Malých Karpát tvorili vnútornú obrannú líniu, do ktorej patril aj chotár susednej Chtelnice. Územie medzi riekou Váh a Malými Karpatami bolo husto osídlené Slovanmi aj v 11.-12. storočí. Dokazujú to nielen bohaté archeologické nálezy, ale aj prvé písomné správy o obciach, ktoré ležali na západnej hranici územia patriaceho benediktínskemu kláštoru sv. Hypolita na Zobore pri Nitre. O osadách nachádzajúcich sa na severozápad od tejto hranice sa písomné správy z 12. storočia nezachovali, čo však nevylučuje možnosť’ osídlenia tohto územia. Táto oblasť tvorila kráľovský majetok Arpádovských panovníkov a nebola uvedená v šľachtických či cirkevných donačných listinách. Možno usudzovať, že oblasť Kátloviec bola osídlená aj v období našich slovanských predkov. O starom osídlení tejto oblasti svedčia nielen archeologické nálezy, ale aj architektonické pamiatky z neskoršieho obdobia v blízkom okolí, ktoré sa tu zachovali. Takými sú, napr. románsky kostolík z 12. storočia (z roku 1172) na hornom cintoríne v susedných Dechticiach a z 13. storočia hrad Dobrá Voda.
Vzhľadom na západné Slovensko sú dôležité hlavne listiny, ktoré vydal uhorský kráľ Koloman I. (1095-1116) v roku 1111 a 1113, potvrdzujúce majetky v prospech Zoborského opátstva, ktoré dokumentovali osídlenie, miestne názvy obcí a miest na tomto území:
1113 – druhá Kolomanova listina (druhá Zoborská listina), v ktorej sú uvedené i osady ležiace v blízkom a širšom okolí Kátloviec napríklad: Bohunice, Dolná Krupá, Červeník, Malženice, Madunice, ale aj Bašovce, Drahovce, Kocurice, Koplotovce, Krakovany, Trebatice.Tieto obce ležali na západnej hranici územia benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na Zobore pri Nitre. V osadách nachádzajúcich sa na severozápad od tejto hranice sa písomné správy z 12. storočia nezachovali, čo však nevylučuje možnosť osídlenia tohto územia, teda aj Kátloviec.
1208 až 1209 – Chtelnica, Radošovce, donačná listina uhorského panovníka Ondreja II. (1205-1235), ktorý daroval svojmu služobníkovi Sebešovi (komitátny hodnostár) majetok terra Costulan (dnes Veľké Kostoľany), kde sa obec Chtelnica nazýva Wytelnice, a Radošovce sa nazývajú villa Radichov. Táto listina bola obnovená v roku 1216 (Ondrej II.), v niektorých prameňoch sa práve tento údaj uvádza ako prvá písomná zmienka týchto obcí.
1258 – Dechtice (Degce), listina uhorského kráľa Bela IV. (1235-1270), vymedzuje ohraničenie chotára obce Bohunice, ktoré daroval kráľ komesom Zochudovi a Serefeldovi.
1262 – Dolné Dubové (Dombou), Bela IV. dáva obec spolu s inými majetkami Serefeldovi.
1262 – Horné Dubové (Feldombou), podobne ako D. Dubové, bolo spolu s Hornou Krupou darované Serefeldovi.
1333 – Paderovce (Padar), patrili v tom čase Smolenickému panstvu.
1401 – Kátlovce (Katlowicz), urbár Dobrovodského hradu (napísaný okolo sv. Egídia-1.9.1401), najstarší urbár napísaný na Slovensku.
Kátlovce v 14. a 15. storočí
Pre štúdium historického vývoja jednotlivých obci alebo miest v období feudalizmu je dôležité sledovať majiteľov hradov a panstiev, ktoré jednotlivé obce, mestečká alebo mestá vlastnili. Majetok, ako aj vlastníctvo pôdy a hradu, tvoril základný prameň príjmov a politický nástroj šľachty na ovládanie poddaného ľudu. Prioritu politickej moci, ktorá bola odvodená od držby majetkov, kde rozhodujúcu úlohu zohrávala pôda, si šľachta udržala až do polovice 19. storočia. Ale aj potom pri nástupe kapitalizmu, ktorý sa v uhorských podmienkach pomerne oneskoril, sa vedela uhorská šľachta prispôsobiť a nájsť dostatočnú náhradu za pozície zrušeného poddanstva. Z uvedeného vyplýva, že pramene začiatkov Kátloviec je nutné hľadať v panstve Dobrá Voda. Podľa zaužívaných zvyklostí sa o kráľovských majetkoch v tomto období neviedla žiadna presnejšia agenda. Tak to bolo aj s panstvom hradu Dobrá Voda a s dedinami, ktoré boli až do konca 14. storočia kráľovským majetkom, preto sa ani o Kátlovciach v písomných prameňoch dlhé obdobie nestretávame. Významná zmena nastala až v roku 1392, keď uhorský kráľ Žigmund Luxemburský (1387-1437) daroval hrad Dobrá Voda aj s panstvom vojvodovi Stiborovi zo Stiboríc. Stibor I. (1347-1414) zo Stiboríc, poľský feudálny oligarcha, asi v rokoch 1392-1414 dostal za svoje služby Uhorsku a kráľovi rozsiahle majetky na viacerých miestach Uhorska, na západnom Slovensku (vlastnil postupne Holíč, Beckov, Bratislavský hrad, Čachtice, Dobrú Vodu, Trenčín, Smolenice a iné). Bol jedným z najbohatších šľachticov Uhorska od čias Matúša Čáka a používal titul “pán celého Považia”. Jeho sídlom bol hrad Beckov. Podľa doteraz známych historických prameňov možno konštatovať, že až za panstva Stibora I. sa začínajú datovať aj prvé písomné správy o Kátlovciach. Začlenenie Smoleníc k Dobrovodskému hradnému panstvu bolo v tomto období dočasné, pretože v roku 1438 podľa listiny kráľa Albrechta ich udeľuje pezinskému grófovi Jurajovi.
V roku 1401 vyhotovili prvý urbár Dobrovodského panstva spolu s povinnosťami jednotlivých dedín. Z urbára sa dodnes zachoval iba zlomok, kde je však uvedené meno našej obce vo forme Katlowicz. Pozoruhodný je aj osud tohto prameňa, ktorý sa našiel v Olomouckej štátnej knižnici, kam sa dostal z kartuziánskeho kláštora v Olomouci a je považovaný za “zlomok súpisu majetkov dedín, ktoré patrili k hradu Dobra Voda v Nitrianskej stolici”. Urbár bol napísaný v latinčine a bol označený ako:
Liber inventarius possessionum ac villarum ad castrum Boneaquese spectatium conscriotus cirka festum Egidii anno Domini CCCCo primo
(Inventárna kniha majetkov a dedín patriacich k hradu Dobrá Voda spísaná okolo sviatku sv. Egídia roku Pána 1401). Z toho možno usudzovať, že bol spísaný okolo 1. septembra 1401. Podľa doteraz známych historických prameňov možno práve tento dátum považovať za prvú zmienku o našej obci (pozri obr.4.1 a obr. 4.2). Tento urbár je považovaný za najstarší doteraz známy urbár na Slovensku. Podľa uvedeného urbára z roku 1401 mala obec Katlowicz odovzdať správe panstva ročne: 82 meríc pšenice, 63 meríc jarného obilia a strukovín, okrem toho zaplatiť spolu 165 denárov peňažnej renty. Boli to na tie časy skutočne vysoké množstvá, z čoho možno usudzovať, že Kátlovce boli v tom čase ľudnatou roľníckou osadou, ktorá mala za sebou už niekoľko-storočný vývoj. Pre porovnanie možno uviesť dávky susedných Radošoviec, ktoré sú podľa prvej písomnej zmienky staršie od Kátloviec takmer o dvesto rokov (1208). Radošovce odovzdávali len 20 meríc pšenice, 61 1/2 meríc jarného obilia a pod. O tom, že sú Kátlovce pravdepodobne staršie, možno usudzovať aj nepriamo podľa údajov o prvých písomných zmienkach okolitých obcí, ktoré, okrem Dechtíc a Chtelnice, boli počas spoločnej histórie (od roku 1401) až podnes menšie ako Kátlovce. Pre úplnosť uvádzame aj prvé písomné zmienky susedov Kátloviec: Dobrá voda (1392), Dolný Lopašov (1394), Veľké Kostoľany (1208), Bohunice (1113), Jaslovce (1438), Špačince (1275), Dolná Krupá (1113), Horná Krupá (1256), Naháč (1426), údaje o prvej písomnej zmienke okolitých obcí boli spracované podľa údajov uvedených v poznámke.
Za druhý najstarší listinný prameň o Kátlovciach možno považovať listinu Zoborského konventu v Nitre, ktorý píše palatínovi Mikulášovi Gara (z Gorie) v roku 1405, kde je spomenutý Franciscus de Katlach (František z Kátloviec). Na základe dávok, ktoré museli odvádzať poddaní Kátloviec na začiatku 15. storočia, môžeme predpokladať, že obec v tom čase patrila už k starým roľníckym obciam a preto ju už zachytil a formoval organizačný a sídlištný systém stredovekej dediny zo 14. storočia. V tomto období sa ustálil intravilán, ktorý predstavoval priestor pre výstavbu domov v dedine s potrebnými humnami a záhradami. V tom čase dostáva trvalejšiu podobu aj extravilán, t.j. chotár dediny, ktorého formovanie záviselo od toho, akým systémom sa na jednotlivých dedinách hospodárilo. Upevnenie intravilánu bolo veľmi dôležité, pretože sa takto stabilizovala výstavba domov a tým sa vlastne končí éra pravekého, často provizórneho domu. Domy z tohto obdobia majú už povahu trvalých sídiel, najmä keď sa pre výstavbu používal pevnejší materiál. Popri domoch sa stavali priľahlé staveniská: maštale, chlievy, stodoly, sýpky, pivnice a pod., tak vznikajú kompletné hospodárske dvory. Takto vznikali stredoveké dediny, ktoré svojou podobou už prežili stáročia a zachovali sa prakticky až dodnes.
Kátlovce v 16. a 17. storočí
Keď v roku 1434 rod Stiborovcov vymrel, kráľ Žigmund Luxemburský daroval hrad Dobrú Vodu aj s panstvom krajinskému sudcovi Michalovi Országhovi z Gutu. Jeho potomkovia vlastnili hrad až do roku 1567. Országh Michal, ktorý bol v službách uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského v rozličných funkciách (komorník, pokladník, dôverník), v rokoch 1458-84 bol uhorským palatínom. Za zásluhy ako krajinský kapitán a veliteľ kráľovských vojsk dostal hrady Dobrá Voda, Čachtice, Šurany, Topoľčany a iné. V jeseni v roku 1530 postihlo celú oblasť veľké turecké pustošenie a plienenie. Po bitke pri Moháči v roku 1526, kde boli uhorské vojská porazené Osmanmi, zahynul aj kráľ Ľudovít II. Jagelonský (1516-1526). Po tejto bitke sa rozpútal dlhoročný zápas o uhorský trón medzi Ferdinandom Habsburským a domácim magnátom Jánom Zápolským. V tomto zápase sedmohradského vojvodu Zápolského podporovali Turci a v roku 1530 spustošili západné Slovensko, ktoré bolo v rukách Ferdinanda Habsburského (1526-1562). O následkoch tohto pustošenia pre Kátlovce najlepšie svedčí skutočnosť, že ešte v roku 1539 bolo zdanených len 6 roľníckych usadlostí, hoci pred rokom 1530 ich bolo vyše 23. Všetky ostatné usadlosti boli vyrabované a vypálené. V tom čase bolo Dobrovodské panstvo v rukách Ladislava Orságha. Po jeho smrti sa vdova Anna Pekry vydala v roku 1543 za župana Novohradskej stolice Štefana z Lučenca (Lošonciho). A tak sa aj Kátlovce uvádzajú v daňových súpisoch panstva Štefana Lošonciho ako súčasť Dobrovodského panstva . Keď Štefan Lošonci v roku 1553 zomrel, panstvo sa znovu dostalo do rúk Krištofa Orságha z Lučenca, syna Ladislava Orságha, ktorý ho vlastnil až do roku 1567. Krištof Országh z Lučenca, novohradský župan, vlastnil v roku 1560 Smolenice, Dobrú Vodu a Čachtice, kde sa najčastejšie zdržoval.
K Dobrovodskému panstvu v tom čase patrili: Dechtice, Dobrá Voda, Dolný Lopašov, Chtelnica, Jaslovce, Kátlovce, Kočín, Lančár, Nižná, Osuské, Paderovce, Radošovce, Šterusy. Väčšina z uvedených obcí už ležala na území Nitrianskej stolice a do Bratislavskej stolice patrili iba obce Dechtice, Jaslovce, Kátlovce a Paderovce. Prirodzenú hranicu medzi Bratislavskou a Nitrianskou stolicou na hornom toku tvoril potok Blava. Následky tureckého pustošenia sa postupne odstránili a zlepšovali sa aj sídlištné pomery jednotlivých obcí, a to aj v Kátloviec. V rokoch 1553-1559 zdanili v Kátlovciach znovu už 19 a neskoršie aj 20 obývaných poddanských usadlostí. Podľa daňového súpisu z roku 1553 sa Kátlovce uvádzajú ako majetok Smolenického hradného panstva patriaceho rodine Lošonciovcov s 21 portami. Országhovci ani Štefan z Lučenca (Lošonci) na hrade Dobrá Voda pravdepodobne nebývali, pretože mali rozsiahle majetky aj v iných oblastiach krajiny. Bývali tam však ich úradníci (kasteláni), ktorí Dobrovodské panstvo pre nich spravovali. V rokoch 1538-1543 boli takýmito úradníkmi napr. Štefan z Dechtíc, Michal Klekovič a Albert z Močenka . Predpoklady, že hrad Dobrá Voda v tomto období už plnil funkciu strážneho hradu, potvrdzuje aj pozoruhodný spor o hranicu kátlovského chotára medzi hradným kapitánom a šľachticom, ktorý vlastnil Veľké Kostoľany. Spor sa týkal tzv. “Suchého Maniviera” nachádzajúceho sa medzi dolinou Zvolen (rovnaký názov mal aj tamojší majer) a hranicou chotára Nižnej s Kátlovcami a Radošovcami. Tu sa začína dolina Manivier, ktorá pokračuje ďalej cez chotár Veľkých Kostolian a Žlkoviec. O túto časť katastra sa viedol dlhotrvajúci spor medzi dobrovodským hradným kapitánom Františkom Bakačom a šľachticom Ladislavom Onorym, ktorý založil zemiansku kúriu (majer) v Nižnej. Do uvedeného sporu zasiahla Nitrianska župa a na žiadosť Juraja Onoryho vyslala dvoch komisárov, ktorí 23. mája 1596 urobili metáciu – prieskum chotára. Privolaní svedkovia z Nižnej, Kátloviec a Radošoviec potvrdili, že hranicou ich chotárov bola dolina Manivier, cez ktorú viedla cesta do Trnavy. Po vzájomnej dohode “zasadili na hranici troch chotárov strom koreňmi dohora, na výstrahu tomu, kto by sa pokúsil túto hranicu porušiť. Takého mali zakopať do zeme tak, ako tento strom”.
Hrad Dobrá Voda s panstvom zostal vo vlastníctve Orsághovcov až do roku 1567, kedy zomrel Krištof, posledný potomok tohto rodu. Dobrovodské panstvo s hradom znovu pripadlo kráľovskej korune. Kráľ Maximilián II. (1564-1576), dal do zálohu Dobrovodské panstvo chorvátskemu veľmožovi Jánovi Choronovi (Chorényi) za 52 tisíc uhorských zlatých. V roku 1568 vyhotovili znovu súpis majetku panstva a z neho sa dozvedáme, že v Kátlovciach bolo obývaných: 22 celých roľníckych usadlostí, 3 polovičné roľnícke usadlosti a bývalo tu okrem toho aj 13 chudobných domkárov-želiarov. V obci žilo teda spolu 38 poddanských rodín, ak na jednu rodinu počítame 5-6 členov, potom z toho vyplýva, že Kátlovce mohli mať v tom čase 190 – 220 obyvateľov. Mená poddaných sa, žiaľ, v súpise neuvádzajú.
V roku 1569 zakúpil Dobrovodské panstvo od panovníka Maximiliána II. chorvátsky veľmož Ján Choron. V roku 1583 odkúpil Dobrovodské panstvo od panovníka Rudolfa II. chorvátsky bán Krištof Ungnát. Ten začal stavať v r.1583 v Chtelnici kaštieľ, do ktorého sa neskôr preniesla aj správa panstva. Rodina Ungnádovcov pochádzala z gréckeho prístavného mesta Korintu a príslušnosť v Uhorsku získala v roku 1563. Rodina Ungnádovcov vlastnila Smolenice aj Dobrú vodu necelých dvadsať rokov. Hrad Dobrá Voda sa naďalej udržoval ako vojenský objekt-strážny hrad. Krištof Ungnád nechal v roku 1580 spísať aj nový urbár Dobrovodského panstva , z ktorého už poznáme aj mená kátlovských poddaných. Podľa urbára bolo v tom roku v Kátlovciach: 18 celých sedliackych usadlostí, 6 polovičných sedliackych usadlostí a žilo tu aj 12 rodín domkárov-želiarov. Celkový počet rodín 36 bol teda o niečo nižší ako v roku 1569 (38 rodín) a prehĺbila sa aj diferenciácia obyvateľstva, ktorá sa prejavila v úbytku celých usadlostí a v prírastku polovičných usadlostí. Okrem toho bolo veľa poddanských hospodárstiev aj spustošených. Bol to dôsledok pobytu veľkého počtu cudzích žoldnierskych vojsk v tejto oblasti, ktoré sa tu zdržovali ako ochrana proti tureckej expanzii a spôsobovali obyvateľstvu mnoho škôd a utrpenia.
V dôsledku tureckých vojen na Balkáne došlo k veľkej vlne presídľovania chorvátskeho obyvateľstva do strednej Európy. Na územie západného Slovenska prišli Chorváti v 16. storočí a postupne sa usadzovali na panstvách v okolí Bratislavy, Sv. Jura a Pezinka. Na sever od Trnavy prichádzajú juhoslovanskí kolonisti vo väčšom množstve koncom 40.a 50. rokov 16. storočia. Kolonizujú približne územie vtedajšieho panstva Dobrá Voda a usádzajú sa v osadách Dobrá Voda, Chtelnica, Lopašov, Kátlovce, Paderovce, Radošovce a inde. Táto chorvátska vlna zasiahla až 50 obcí západného Slovenska po páde Kostajnice v roku 1550. Podľa týchto údajov sa chorvátski utečenci usadili v jednotlivých obciach Dobrovodského a Smolenického panstva. Do okolia Kátloviec sa prisťahovali a usadili Chorváti najmä v Naháči, Špačinciach, Jaslovciach atď. Tieto údaje boli potvrdené pre obec Špačince aj z iných prameňov, kde podľa kanonickej vizitácie z roku 1561 bola časť obyvateľov tejto obce chorvátskeho pôvodu. Tieto údaje možno potvrdiť aj podľa mien, kde je zrejmé, že pomerne významné zastúpenie majú rodové mená utvorené z krstných mien s príponou -ič, napr.: Antalovič, Beňovič, Jančovič, Lackovič, Frolovič, Šimovič, Vlkovič atď. Prítomnosť mien chorvátskeho pôvodu súvisí s útekom obyvateľov z tureckého ohrozenia Chorvátska.
Krištof Ungnád zomrel tiež bez mužských potomkov. Jeho dcéra Anna sa už v roku 1584 vydala za Tomáša Erdödyho, a tak aj Dobrovodské panstvo sa po jeho smrti dostalo do vlastníctva Erdödyovcov a v ich rukách zostalo až do konca feudalizmu. Z roku 1593 sa nám zachoval súpis 15 obyvateľov Kátloviec, ktorí vlastnili vinohrady a odovzdali v tomto roku aj desiatok z vína. Popri už známych menách sa v súpise vyskytujú aj niektoré nové rodiny: Badák, Drus, Greguš, Kováč, Moravčík, Poliak, Snopko.
Medzičasom pribudli ďalšie rodiny. Zvýšila sa ľudnatosť Kátloviec a podľa daňového súpisu z roku 1598 bolo v Kátlovciach už 66 sedliackych a chalupníckych domov. Okrem toho bol v obci aj panský majer a dva mlyny. V tom čase mohla mať obec okolo 350-370 obyvateľov. Potom však prišla ďalšia pohroma. V tom čase prebiehala v južných oblastiach Uhorska tzv. dlhá alebo “Pätnásťročná vojna” (1593-1606) medzi Turkami a habsburskou monarchiou. Na jej začiatku sa podarilo habsburskej armáde dosiahnuť prevahu nad Turkami a turecký sultán, aby zahladil neúspechy svojich vojsk, vynútil si od cisára Rudolfa II. (uhorský kráľ 1576-1608) prijatie priaznivejších podmienok mieru tým, že vyslal v roku 1599 na pustošenie stredného a západného Slovenska oddiely krymských Tatárov. Tí sa ešte v tom istom roku dostali aj do okolia Trnavy a celý kraj vyrabovali a vyplienili. V Kátlovciach zostalo v roku 1600 zo 66 domov stáť iba 19, ostatné boli spustošené alebo vypálené. Koniec vojny s Turkami ešte skomplikovalo stavovské povstanie Štefana Bocskaya (1604-1606) proti viedenskému dvoru. Aj jeho hajdúske vojská sa dostali do okolia Trnavy a dokončili dielo skazy, ktoré Tatári nestihli vykonať. Po skončení povstania mohli v Kátlovciach zo 16 domov zdaniť iba 7. Hajdúske vojsko spustošilo a vypálilo v Kátlovciach aj panský majer. Celkový obraz o katastrofálnych následkoch tureckých nájazdov a nadväzného povstania Štefana Bocskaya poskytuje pomerne podrobné informácie o počte domov v jednotlivých rokoch na prelome 16. a 17. storočia v Kátlovciach a v okolitých obciach nasledujúca tabuľka udáva počet usadlosti v Kátlovciach a v susedných obciach na začiatku 17. storočia.
Obyvatelia, po čase svoje domy znovu postavili alebo opravili a začali aj obrábať dočasne opustené polia. Mnohí občania počas pustošenia zahynuli alebo z dediny ušli. Na ich miesto prišli iní a straty sa postupne nahradili. Pre nedostatok ťažného dobytka sa mohli obrábať len menšie hospodárstva, takže boli aj značne chudobnejší. Podľa urbárskeho súpisu z roku 1614 boli v Kátlovciach iba 3 celé usadlosti.
V roku 1657 bol spísaný tzv. hlavný urbár Dobrovodsko-smolenického panstva. Okrem titulného listu v latinčine, je napísaný v maďarskom jazyku, niektoré listy obsahovali aj slovenské texty. Urbár obsahuje súpis obyvateľov Kátloviec s dávkami, ktoré sú povinní odovzdávať svojmu panstvu. V urbári sa vyskytujú priezviská: Uváček, Samulovič, Družovič, Hutovič, vdova Medvecká, Vlha, Galbavý, Fraňo, Turdy, Kozovič, Piačka, Gregušovič, Slamka, Planka, Balucha, Oravec, Kotez, Škreko, Benovič, Chalupa, Kostelanský, Kvasnička, Kozmál, Kupcovič, Šimkovič, vdova Snopková, Koberčič, Frolovič, Jančovič, Samuel, Nagy, Kovačovič, Mijavsky, Tkadlec, Vydovič, Stasny, Horvatovič, Selečný, Viskočny, Martinovič, Masarovič, Remenár, Kordoš, Ševčík, Frolovič, Polakovič, Kubovič, Mlynár, kde viacero priezvísk sa vyskytovalo viackrát. Veľmi nepriaznivé a nepokojné pomery existovali v druhej polovici 17. storočia. V roku 1663 prišlo medzi Turkami a habsburgovskou monarchiou k novej otvorenej vojne (1663-1664), v ktorej sa Turkom podarilo dobyť aj pevnosť Nové Zámky. Pritom bola spustošená aj široká oblasť západného Slovenska vrátane Kátloviec. Veľa škôd potom v tejto oblasti spôsobili aj stavovské povstania proti viedenskému dvoru, viedol ich Imrich Thököly (1678-87). Thököly, spojenec Turkov, v r. 1683 sa vydal smerom na Viedeň a pomocné turecko-tatárské hordy opäť plienili slovenské mestečká a dediny. V tom istom roku Tökölyho povstalci zapálili a z väčšej časti zničili Trnavu . Ešte osem rokov po ničivom vpáde povstalcov do okolia Trnavy, t.j. v roku 1691 spísali v Kátlovciach len 17 polovičných usadlostí a 2 osminové obrábané poddanské usadlosti a 4 domkárske rodiny. Polia ostatných usadlostí boli ešte opustené, prípadne v zálohu u cudzích zemanov alebo ich obrábalo panstvo. Vymreli viaceré staré rodiny s menami: Florovič, Kocian, Kočvara a iné. Zachovali sa mená: Hutta, Poliak, Piačka, Uváček, Ušák a iné. K nim pribudli mená nových poddaných, ako napr.: Kotieš, Matuškovič, Vlha, Vyskoč a i.
Okrem chorvátskej prisťahovaleckej vlny je pre západne Slovensko významné usadenie sa habánov (novokrstencov). V období medzi rokmi 1550 a 1622 vznikli alebo sa udržali habánske dvory hlavne na Záhorí a v okolí Kátloviec najmä v Dechticiach a v Chtelnici. Habáni boli, podľa erdödyovského archívu v Chtelnici, pevne usadení v Dechticiach v roku 1626. V roku 1650 od grófky Alžbety Erdödyovej mali v prenájme časť kaštieľa v Chtelnici. V Dechticiach boli habáni usadení v prenajatom dome od grófky Judity Amádeovej a časť majetku mali aj v Kátlovciach. Habánska rodina Odlerovcov, ktorá sídlila v Dechticiach, mala významné vzťahy s Erdödyovcami. Skúmaním vzájomných vzťahov oboch famílií, grófov Erdödyovcov a Odlerovcov, sa zistilo, že dňa 6. decembra 1689 gróf Erdödy daroval Krištofovi Odlerovi “formou inskripcie, t.j. pozemkovo knižného zápisu, dom v Kátlovciach, za ktorý džbankár Odler bol povinný slúžiť panstvu svojimi výrobkami”. Nemožno vylúčiť, že nájdená habánska keramika v Kátlovciach bola práve z dielne Odlerovcov.
Kátlovce v 18. a 19. storočí
Juraj Erdödy (1647-1712), starší syn Gabriela Erdödyho a Judity Amadeovej, vlastnil väčšiu časť Smolenického panstva. Na jeho podnet bol v roku 1678 vypracovaný nový urbár pre panstvá Smolenice a Dobrá voda, v ktorom boli spísané všetky majetky a pusté miesta (len v maďarskom jazyku). Juraj zomrel r. 1712 na Smolenickom hrade, ale bol na vlastnú žiadosť pochovaný v kostole sv. Kataríny. V prvej polovici 18. storočia získali Erdödyovci značné majetky a patrili v tom čase k najbohatším rodom v Uhorsku. V časoch kuruckých vojen stáli verne na strane panovníkov, za čo ich Habsburgovci aj štedro odmeňovali majetkami a vysokými funkciami. Ničivé nepokoje pokračovali aj začiatkom 18. storočia, kedy vypuklo posledné stavovské povstanie proti viedenskému dvoru, ktoré viedol František II. Rákoczi (v rokoch 1703-1711). Boje cisárskych vojsk s povstalcami sa na začiatku viedli aj v oblasti Trnavy, počas nich Kátlovce dvakrát vyhoreli, a tak sa ich obyvatelia dostali do veľkej biedy a zadĺženosti. V roku 1712 spísali v Kátlovciach len 22 sedliakov a 13 chudobných domkárov. Všetkých sedliakov počítali za držiteľov osminovej usadlosti, pre nedostatok dobytka mohli však obrábať iba malé množstvo pôdy (spolu to bolo len okolo 150 bratislavských meríc). Len traja mali po páre volov a štyria po páre koní, deväť malo len jedného koňa, takže pri prácach na panskom sa museli spriahať. Šesť sedliakov nemalo však nijaký zápražný statok a panské roboty museli vykonávať ručne. Obec ako celok mala dlžobu 1564 zlatých, ktoré si predtým musela zrejme požičať na zaplatenie štátnych a stoličných daní. Zadĺžení boli aj jednotlivci, u ktorých len v roku 1712 napočítali dlžobu v sume 138 zlatých.
Po roku 1711 nastalo konečne dlhé mierové obdobie a s ním aj hospodárska obnova a nový populačný rozvoj Kátloviec. Tento rozvoj bol síce spočiatku pomalý, mal však trvalý charakter a po odstránení vojnových škôd sa jeho tempo podstatne urýchlilo. V roku 1715 zdanili v Kátlovciach 26 a ešte v roku 1720 len 34 sedliackych rodín. O tempe rastu Kátloviec svedčia údaje z roku 1768, teda o necelých 50 rokov neskôr, kedy tu žilo už 91 rodín, z toho 87 rodín tvorili sedliaci a 4 rodiny boli domkárske. Od roku 1712 sa teda počet zvýšil viac ako dvaapolkrát. Aj keď sa držba usadlosti počítala už iba na osminy, väčšina sedliakov mala štvorosminové alebo dvojosminové usadlosti, čo znamená, že sa obrábalo mnohonásobne väčšie množstvo pôdy ako pred polstoročím.
V roku 1711 pribudli medzi obyvateľstvom aj nové mená rodín: Holický, Kostolanský, Kubiš, Martinkovič, Vágovič. Tieto rodiny sa potom značne rozrástli, prevahu si však zachovali staré kátlovské rodiny, ako boli: Huta, Jankovič, Piačka, Ušák, Uváček, Vlha a i. Z uvedených 91 rodín v roku 1768 boli najpočetnejšie rodiny : Ušák (8), Uváček (7), Kostolanský (6), Jankovič (4-5), Kubiš (4-5), Holický, Kutieš, Stríž (3-4) a iné rodiny. Zachovali sa však aj staré rodiny, napr.: Červenka, Poliak, Snopko, Vyskoč a iné.
Nárast obyvateľstva potom pokračoval aj naďalej, najmä na konci 18. a začiatkom 19. storočia. V roku 1828 napočítali v Kátlovciach 106 domov, v ktorých žilo spolu 757 obyvateľov a v roku 1842 už 770 obyvateľov, z toho 15 židov. Židia boli v 19. storočí na našich dedinách novými obyvateľmi, ktorí sa hromadnejšie začali sťahovať od konca 18. storočia z Moravy, ale aj z Poľska, najmä Haliča a živili sa tu ako nájomcovia panských krčiem a páleníc alebo ako drobní priekupníci. Viacerí z nich touto činnosťou postupne zbohatli a po zrušení poddanstva v roku 1848 sa stávali aj majiteľmi pôdy, ktorú obyčajne ľahko získali od obyvateľov obce zadĺžených v ich krčmách. Po zrušení poddanstva získalo v Kátlovciach do vlastníctva pôdu 154 jej predchádzajúcich držiteľov. Pravda, boli to už iba nepatrné zlomky niekdajších celých usadlostí a pri ich výmere sa už muselo počítať aj s jej 32. časťou (1/32-tina). Do obce pribudli nové rodiny s menami: Backa, Bajcar, Drgoň, Chrenko, Jahelka, Lukačovič, Polakovič, Valášek a i. Pritom však najpočetnejšie boli vyššie spomínané staré rodiny.
V roku 1777 prebral do zálohu Smolenické panstvo Ján Pálffy (1728-1791). Smolenické panstvo od roku 1777 až do roku 1864 patrilo pod pezinskú pálffyovskú vetvu. Pálffyovci boli oddaní Habsburgovcom, a preto bojovali proti Bethlenovi, Tökölymu, Bocskayovi aj Františkovi Rákóczimu. Majetková držba Pálffyovcov značne vzrástla v 18. storočí. Dobrovodské panstvo vlastnila do roku 1855 Alžbeta, vdova po Jozefovi Erdödym, potom sa kúpou stal jeho vlastníkom gróf Jozef Pálffy (1810-1873). Po jeho smrti sa stal dedičom Dobrovodského panstva jeho synovec (1853-1919). Početné roľníctvo Kátloviec vstúpilo do nového kapitalistického zriadenia už veľmi schudobnené, zatiaľ čo jeho bývalí zemepáni si svoje pozemkové vlastníctvo, t.j. majerskú pôdu, ktorá za posledných 150 rokov v Kátlovciach podstatne narástla, zachovali aj naďalej. V roku 1855 predali Erdödyovci túto pôdu Jozefovi Pálffymu, ktorý z nej skoro vybudoval prosperujúci kapitalistický veľkostatok. Nedostatok pôdy v rukách roľníctva spôsoboval, že pre jeho ďalší populačný rozvoj neboli už priaznivé podmienky a ďalšie prírastky by existujúca pôda už nemohla uživiť. Preto v nasledujúcich desaťročiach sa nárast obyvateľstva Kátloviec nielen zastavil, ale jeho počet dokonca o niečo poklesol. V roku 1869 žilo v obci len 743 obyvateľov a po požiari obce roku 1878 tu v roku 1880 napočítali už iba 730 ľudí. Značná časť obyvateľov, ktorí po požiari stratili aj strechu nad hlavou, si musela zrejme hľadať zamestnanie a aj obživu mimo obce.